O’ZBEKISTON-GERMANIYA: TIBBIYOT SOHASIDAGI HAMKORLIK ALOQALARI MUSTAHKAMLANMOQDA
Andijon davlat tibbiyot instituti Germaniyaning Rostok universiteti bilan mana bir necha yildirki, ta’lim va fan sohasida faol hamkorlik qilib kelmoqda.
Har ikki oliy ta’lim muassasalari o’rtasidagi shartnomalar doirasida GIZ tashkilotining hamkorligiga binoan institutimiz  mutaxassislari Rostok Universiteti klinikasiga malaka oshirish maqsadida tashrif buyurishdi.
Dastavval Rostok universiteti rektori, professor Volgand Sharek bilan rasmiy uchrashuv boʻlib oʻtdi, unda muassasalar o’rtasida qoʻshma taʼlim dasturlarini yanada rivojlantirish, shuningdek, kasbiy oʻsish, institutimiz shifokorlarining malakasini oshirish, amaliyot oʻtash imkoniyatlari masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvdan so’ng amaliy jarayonlar boshlanib ketdi. Ilmiy ishlar va innovatsiyalar prorektori K.Salohiddinov rahbarligidagi 5 nafar mutaxassislarimiz  yetakchi nemis urologi, professor Oliver Hakimberg rahbarligida endourologiya, onkourologiya sohasida zamonaviy yuqori texnologiyali operatsiyalarda ishtirok etishga va o‘rganishga kirishdilar. Birinchi kundanoq ular bir necha og‘ir operatsiyalar (sistektomiya va radikal prostatektomiya) amalga oshirdilar. Shuningdek,  professor Alper O‘ner rahbarligida yurak klapanlarini almashtirish va o‘rnatish, stentlash bo‘yicha zamonaviy intervension qon tomir operatsiyalari ham o‘tkazildi.
Shundan so’ng mutaxassislarimiz Shoshilinch tibbiy yordam, reanimatsiya, shok terapiyasi, jarrohlik bo’limlarining imkoniyatlari bilan yaqindan tanishdilar. Tashrif davomida professor Gido Alsfasser bilan transplantologiya, umumiy, ko‘krak qafasi va qon tomir jarrohligi bo‘yicha muzokaralar olib borildi. Unga ko’ra, tez orada institutimizning bir necha mutaxassislari buyrak va jigar transplantatsiyasi bo‘yicha amaliyot o‘tashlariga kelishib olindi. Shuningdek, institutimizning professor-o’qituvchilari hamda talabalariga mahorat darslari va seminarlar o‘tkazish uchun yetakchi mutaxassislar jalb etilishi rejalashtirildi.
Bir so’z bilan aytganda, mazkur uchrashuv Andijon davlat tibbiyot instituti klinikasida yangi yuqori texnologiyali operatsiyalarni amalga oshirish uchun ulkan qadam bo’ladi.

For several years, Andijan State Medical Institute has been cooperating with the University of Rostock in Germany in the field of education and science. According to the cooperation agreement, as well as the GIZ invitation, the specialists of our institute visited the University of Rostock to improve their skills.
At the beginning of the visit, an official meeting was held with the rector of the University of Rostock, Wolfgang Scharek, at which a discussion was held on the development of the program for international cooperation, as well as advanced training of specialists and opportunities for internships.
After the meeting, the practical part began. 5 of our experts under the leadership of the Vice-rector for scientific affairs and innovations K. Salohiddinov, under the guidance of the leading German urologist, Professor Oliver Hakimberg, began to participate in and study modern high-tech operations in the field of endourology and oncourology. From the first day, they performed several operations on cystectomy and radical prostatectomy. In addition, modern interventional vascular operations on replacement and installation of heart valves and stenting were performed under the leadership of professor Alper O’ner.
After that, our employees got acquainted with the departments of emergency medical care, resuscitation, shock therapy, and surgery. During the visit, they held a debate on transplantology, general and thoracic and vascular surgery with Professor Guido Alsfasser, according to which several liver and kidney transplants were scheduled. It was also planned to conduct master classes and seminars for our students. In short, this meeting was a big step towards new high-tech operations.