Kasb fidoyisi boʻlgan har bir insonning xotirasi avlodlar dilidan oʻchmaydi, doimo xotirlanadi. Andijon davlat tibbiyot instituti Yuqumli kasalliklar kafedrasi dotsenti, tibbiyot fanlari nomzodi Qosimov Yasin Qosimovichning xotirlash tadbiri oʻtkazildi.
Yasin Qosimov 1948-yilda Xoʻjaobod tumanida tavallud topgan. 1972-yili Andijon davlat tibbiyot institutini tamomlab, 1975-yilgacha shahar bolalar yuqumli kasalliklari klinik shifoxonasida vrach-ordinator boʻlib ishlagan. 1975-1976-yillarda yuqumli kasalliklar mutaxassisligi boʻyicha klinik ordinaturada taxsil olib, yuqumli kasalliklar shifoxonasiga vrach-infeksionist lavozimida faoliyat olib borgan.
1983-yilda Moskva shahrida Epidemiologiya institutida akademik V.Maleyev rahbarligida “Dizenteriya kasalligini kamqonlik bilan hamroh kechganda klinik laborator hususiyatlari va davolash” mavzusida nomzodlik dissertatsiyasini himoya qilib, Andijon davlat tibbiyot institutida kafedra dotsenti boʻlish barobarida ichki nazorat inspektori, davolash fakultetining dekan oʻrinbosari lavozimida ham ishlagan.
1997-1998-yillarda Asaka shahar markaziy shifoxonada Onalar va bolalar sogʻligʻini muxofaza qilish boʻyicha bosh vrach oʻrinbosari hamda 1998-yildan esa yuqumli kasalliklar va epidemiologiya kafedrasi mudiri boʻlgan.
Xotirlash tadbirida Yoshlar bilan ishlash, maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektor v.v.b. S.Salohiddinov, 1-UASH kafedrasi mudiri, professor Z.Salohiddinov, Yuqumli kasalliklar kafedrasi katta oʻqituvchisi Yo.Yuldashev, ustozning oila aʼzolari soʻz olib, Ya.Qosimovning insoniy fazilatlari, mehnat faoliyati borasida alohida toʻxtalib oʻtdilar.

In Andijan State Medical Institute, a meeting was held in honour y of the docent of the Department of Infectious Diseases, Ph.D. Kosimov Yasin Kosimovich.
Yasin Kosimov was born in 1948 in the Khojaabad region. In 1972 he graduated from Andijan State Medical Institute and until 1975 worked as an intern at the children’s infectious diseases hospital. In 1975-1976. completed his clinical residency and began work as an infectious disease doctor in an infectious diseases hospital.
In 1983, at the Moscow Epidemiological Institute, under the guidance of Academician V. Maleev, he defended his dissertation on “Laboratory features of dysentery with concomitant anemia.” After his defense, he began to work as an assistant professor of the department and, in combination, as an inspector of internal control of the institute and deputy dean of the medical faculty.
In 1997-1998. worked as a deputy chief physician at the central city hospital in the city of Asaka, as well as head of the Department of Infectious Diseases and Epidemiology. The memorial meeting was attended by Acting Acting pro-rector on Work with youth, spirituality and education S. Salokhiddinov, head of the 1st department of GP, professor Z. Salokhiddinov, senior lecturer of the department of infectious diseases Y. Yuldashev, members of the family Y. Kosimov.