“YO‘G’ON ICHAK KICHIK INVAZIV XIRURGIYASI” MAVZUSIDA ILMIY-AMALIY ANJUMAN O‘TKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
“YO‘G’ON ICHAK KICHIK INVAZIV XIRURGIYASI” MAVZUSIDA ILMIY-AMALIY ANJUMAN O‘TKAZILDI
12:12 01.04.2022
Andijon davlat tibbiyot institutida «Yo‘g‘on ichak kichik invaziv xirurgiyasi” mavzusida xalqaro ilmiy amaliy anjuman o‘tkazildi. 2 kun davom etgan mazkur anjumanda Rossiya, Dubay, Qozog‘iston, Hindiston kabi davlatlardan hamda O‘zbekistonning yetakchi mutaxassislari onlayn tarzda ishtirok etdi.
Anjumanning birinchi kunida Andijon davlat tibbiyot institutining Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor K.Salohiddinov xalqaro miqyosda o‘tkazilayotgan konferensiya va ilmiy-amaliy anjumanlarning tibbiyot sohasidagi ahamiyati, mutaxassislarning tajriba almashinuvida ayni muddao bo‘layotganini ta’kidlab o‘tdi.
Anjumanni Astana tibbiyot universiteti professori A.Fursov  kirish so‘zi bilan ochib berdi va o‘z so‘zida Qozog‘iston va O‘zbekiston hamkorligi, ayniqsa Andijon davlat tibbiyot instituti bilan hamkorlik aloqalari bardavom etayotganini bildirdi.
13 nafar mutaxassislar o‘z ma’ruzalari bilan anjumanda qatnashishdi.  Unda ma’ruzachilar yo‘g‘on ichak to‘g‘risida anatomik va fiziologik ma’lumotlar, yo‘g‘on ichak kasalliklarini tekshirish usullari va tasnifi, kasallik klinikasi, tashxisi va taqqosiy tashxis o‘tkazish, xirurgik davolashda ko‘rsatmalar, operatsiya turini tanlash kabi mavzularda tajriba va fikr-mulohazalarini bildirdilar.

SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON “SMALL INVASIVE SURGERY OF THE COLON” – Andijan State Medical Institute
SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON “SMALL INVASIVE SURGERY OF THE COLON”
12:12 01.04.2022
Andijan State Medical Institute hosted an international scientific-practical conference on “Small invasive surgery of the colon.” The two-day conference was attended online by leading experts from Russia, Dubai, Kazakhstan, India and Uzbekistan.
On the first day of the conference, K. Salokhiddinov, pro-rector on Scientific Affairs and Innovation of Andijan State Medical Institute, noted the importance of international and scientific conferences in the field of medicine, as well as the exchange of experience.
Opening the conference, Professor of Astana Medical University A. Fursov said that the cooperation between Kazakhstan and Uzbekistan, especially with Andijan State Medical Institute, continues.
Thirteen experts presented their papers at the conference. The speakers presented anatomical and physiological information about the colon, methods and classification of diseases of the colon, disease clinic, diagnosis and comparative diagnosis, guidelines for surgical treatment , expressed their experiences and opinions on issues such as choosing the type of operation.
On the second day of the conference, colleagues, professors, teachers and students conducted a seminar-training.