YOSHLAR YETAKCHILARINING FAOLIYATI OLIY TAʼLIM MUASSASALARI TOMONIDAN QOʻLLAB-QUVVATLANMOQDA – Andijon davlat tibbiyot instituti
YOSHLAR YETAKCHILARINING FAOLIYATI OLIY TAʼLIM MUASSASALARI TOMONIDAN QOʻLLAB-QUVVATLANMOQDA
22:56 28.02.2022
Yoshlarning iqtidorini qoʻllab-quvvatlash, ularni ragʻbatlantirish, boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ularning muammolarini oʻz vaqtida bartaraf etishda Yoshlar yetakchilarining faoliyati ayni muddao boʻldi. Bu borada ularga oliy taʼlim muassasalari ham koʻmakchiga aylandi.
Yoshlar bilan ishlashning yangicha boshqaruv mexanizmlarini joriy etish, ular bilan ishlashning vertikal tizimini yaratish, yoshlar muammolarini bevosita mahallalarda hal etish, ta’lim muassasalarida ma’naviy-ma’rifiy va tarbiyaviy ishlarning samaradorligini yanada oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning 2022-yil 19-yanvardagi «Mahallalarda yoshlar bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-92-son qarori qabul qilindi, qaror bilan barcha mahallalarda “Yoshlar yetakchisi” lavozimi joriy etildi va Yetakchilar o‘ziga biriktirilgan mahallalarda faoliyatini 6 ta asosiy yo‘nalishlarda amalga oshirishi belgilandi.
Mazkur vazifalar ijrosi yuzasidan Respublika Yozuvchilar uyushmasi raisi oʻrinbosari Botirjon Ergashev hamda Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov, Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektor v.v.b. S.Salohiddinov Marhamat tumanidagi “Rohat”, “Alitepa”, “Turon”, “Shoʻrqaqir”, “Dukchi eshon”, “Mingtepa” MFYlarida boʻldilar. Unda mahallalarda faoliyat olib borayotgan Yoshlar yetakchilari bilan yaqindan suhbatda boʻldilar va ularning ish jarayonlari bilan tanishdilar.
Uchrashuv chogʻida yoshlar bilan ishlash, ularning iqtidorini yuzaga chiqarish, ragʻbatlantirish, tanlov va tadbirlarga jalb etish boʻyicha takliflar bildirildi. Kelgusida hamkorlikda olib boriladigan ishlar borasida kelishib olindi.

THE ACTIVITIES OF YOUTH MODERATORS ARE ENCOURAGED BY HIGHER EDUCATIONAL INSTITUTIONS
The activities of youth moderators came in handy in solving the problems of young people, supporting and encouraging their abilities, and meaningful organization of their leisure. In this case, they are supported by higher educational institutions.
According to Presidential Decree № 92 of December 19, 2022 “On measures to radically improve the system of working with youth in makhallas”, in order to create a new mechanism for managing youth, create a vertical system of working with them, solve youth problems directly in mahallas, improve the quality of educational and spiritual and educational work in educational institutions, the position of a moderator has been introduced in each mahalla. Now the initiative and abilities of each young member of the mahalla will be encouraged.
According to the execution of this decree, the Deputy Chairman of the Republican Union of Writers Botirjon Ergashev and the rector of Andijan State Medical Institute M.Madazimov, actinge pro-rector on Youth Affairs, Spirituality and Enlightment S. Salokhiddinov visited the “Rokhat”, “Alitepa”, “Turon”, “Shurkakir”, “Dukchi Eshon”, “Mingtepa” MGCs of the Markhamat district and got acquainted with the activities of youth moderators.
During the meeting, opinions were expressed on methods of encouraging young people, involving them in various competitions. At the end of the meeting, a plan for further cooperation was developed.