INSTITUTDA “PROFILAKTIK TIBBIYOTDA YUQORI INNOVATSION TEXNOLOGIYALARNI QO‘LLASH” MAVZUSIDA XALQARO ILMIY-AMALIY ANJUMAN BO‘LIB O‘TDI
18:02 30.04.2024
Bugun, 30-aprel kuni Andijon davlat tibbiyot instituti tomonidan “Profilaktik tibbiyotda yuqori innovatsion texnologiyalarni qo‘llash” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi.
Anjumanning tantanali ochilish marosimi Andijon shahridagi “Yoshlar markazi”ning katta majlislar zalida bo‘lib o‘tdi.
Mazkur ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vaziri vazifasini bajaruvchi Xudayarov Asilbek Anvarovich, viloyat hokimi Abdurahmonov Shuhratbek Qo‘shaqbayevich anjuman qatnashchilariga tabrik yo‘lladi. Andijon davlat tibbiyot instituti rektori Madazimov Madamin Mo‘minovich ishtirok uchun barcha qatnashchilarga samimiy minnatdorchilik izhor etgan holda anjumanning dolzarbligi va ahamiyati haqida so‘z yuritdi. Shuningdek, talabalarning zamonaviy va sifatli taʼlim olishini taʼminlash uchun institutda yaratilayotgan sharoitlar, yangi 2000 o‘ringa mo‘ljallab qurilgan o‘quv-laboratoriya binosi, uning imkoniyatlari haqida aytib o‘tdi.  Hozirda binoda qurilish ishlari yakunlanib, ichki pardozlash va kommunikatsiya hamda jihozlash ishlari olib borilayotganligi haqida so‘z yuritdi.
Shuningdek, A.V.Vishnevskiy nomidagi milliy tibbiyot tadqiqot jarrohlik markazi direktori Amiran Shotayevich Revishvili (Rossiya), Abu Ali ibn Sino nomidagi Tojikiston davlat tibbiyot universiteti rektori  Gulzoda Maxmatshoh Qurbonali (Tojikiston) onlayn tarzda ishtirok etib, tabriklarini yo‘lladi.
Mazkur anjumanda Gretsiya, Shveysariya, Hindiston,  Turkiya, Rossiya Federatsiyasi, Belarus Respublikasi, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston davlatlaridan  50 nafardan ziyod  olimlar hamda respublikamiz viloyatlaridan 200 nafardan ziyod shifokorlar ishtirok etdi. Anjuman 7 ta seksiyaga bo‘lingan holda o‘tkazilib, unda 164 nafardan ziyod qatnashchilar o‘z maʼruzalari bilan ishtirok etdi.

Today, on April 30, Andijan State Medical Institute has held an international scientific and practical conference “Application of high innovative technologies in preventive medicine”.
The solemn opening ceremony of the conference was held in the large meeting hall of the “Youth Center” in Andijan city.
At the opening ceremony Khudayarov Asilbek Anvarovich, acting Minister of Health of the Republic of Uzbekistan, Abdurahmanov Shuhratbek Koshaqbayevich, governor of Andijan region, congratulated the participants of the conference. Rector of Andijan State Medical Institute Madazimov Madamin Mominovich expressed sincere gratitude to all participants for their participation and spoke about the relevance and importance of the conference. He also narrated about the conditions created at the Institute to ensure students to receive modern and high-quality education, the new 2,000-seat educational-laboratory building and its possibilities. He said that the construction work in the building has been completed, interior decoration and communication and equipment work is being carried out.
Besides, Amiran Shotayevich Revishvili (Russia), director of A.V. Vishnevsky National Medical Research Surgical Center, Gulzoda Makhmatshah Gurbanali (Tajikistan), rector of Abu Ali ibn Sino Tajikistan State Medical University participated online and sent their congratulations.
More than 50 scientists from Greece, Switzerland, India, Turkey, Russian Federation, Republic of Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan and more than 200 doctors from regions of our republic participated in this conference. The conference was divided into 7 sections; more than 164 participants took part in their lectures.