• Kafedra mudiri: DJUMABAEV ERKIN SATQULOVICH
1 – fakultet va gospital jarrohlik kafedrasida bir necha ilmiy yo’nalishlarda faoliyat olib boriladi. Jumladan: klinik limfologiya, rekonstruktiv – plastik jarrohlik, abdominal jarrohlik, ko’krak qafasi va qon tomir jarrohligi yo’nalishlarida.
1987 yili SSVning buyrug’iga asosan Respublika klinik limfologiya markazi ochildi. Markaz raxbari etib kafedra mudiri t.f.d., professor S.U.Djumabaev tayinlanadi. 1991 yildan boshlab esa mustaqil davlatlar xamdo’stligi miqyosida birinchi marta «Limfologiya» ilmiy jurnali chop etila boshladi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda klinik limfologiyaning o‘ziga xos maktabi mavjud bo‘lib, u mutaxassislar orasida e’tirof etilgan mustaqil ilmiy yo‘nalishning rivojlanishi, amaliy sog‘liqni saqlashga joriy etilganligi bilan ajralib turadi. Jahon amaliyotida limfa terapiyasidan foydalanishni optimallashtirish maqsadida 1986 yilda kafedra xodimlari tomonidan birinchi marta limfa terapiyasining ishchi tasnifi ishlab chiqilgan. Limfologiya sohasidagi ilmiy izlanishlar natijalari asosida 17 ta doktorlik va 40 ta nomzodlik dissertatsiyalari himoya qilingan, xozirda 1 ta doktorlik va 4 ta nomzodlik dissertatsiyalari ustida ish olib borilmoqda. 1450 dan ortiq ilmiy ishlar, 10 ta monografiya nashr etilgan, jumladan, ingliz tilidagi mintaqaviy limfa terapiyasi boʻyicha birinchi qoʻllanma (1988), klinik limfologiya boʻyicha birinchi maʼlumotnoma (1999), 14 ta ixtiroga patentlar olingan. 1989-yildan boshlab klinik limfologiya yoʻnalishi boʻyicha kadrlar tayyorlash yoʻlga qoʻyilib, respublika viloyatlari va MDH davlatlaridan 1800 dan ortiq shifokor va 250 nafar hamshira limfa terapiyasi usullari boʻyicha oʻqitildi. Sobiq ittifoq limfologlarining II Butunittifoq qurultoyi O‘zbekiston klinik limfologiyasining asoschisi S.U.Jumaboyev tavalludining 80 yilligiga bag‘ishlangan sayyor xalqaro ilmiy sessiyasi 2009 yil Andijonda o’tkazildi.
2012-yilda O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi Respublika klinik limfologiya ilmiy markazining klinik limfologiya sohasida ishlab chiqilgan ilmiy-amaliy faoliyati va texnologiyalari “International Archof Europe for Quality and Technologi” xalqaro jamg‘armasi tomonidan yuqori baholanib, «Sifat va texnologiya uchun xalqaro arxof yevropa» oltin belgisi mukofotga nomzod qilib ko‘rsatilgan.
Kafedraning yana bir asosiy ilmiy yo’nalishi rekonstruktiv – plastik jarrohlik bo’lib, bu yo’nalishga 1990 yilda t.f.d., professor M.M.Madazimov tomonidan asos solingan.
Bugungi kunda ham rekonstruktiv – plastik jarrohlik yo’nalishi Respublikamizda yagona xisoblangan rekonstruktiv – plastik jarrohlik markazidir. Ushbu markazda ilmiy izlanishlar natijalari asosida 2 ta doktorlik va 7 ta nomzodlik dissertatsiyalari himoya qilingan, xozirda 4 ta doktorlik va 4 ta nomzodlik dissertatsiyalari ustida ish olib borilmoqda. Kafedra xodimlari tomonidan 100 dan ortiq ilmiy maqolalar, 16 ta o’quv qo’llanmalar, 20 dan ortiq uslubiy qo’llanmalar, 7 ta monografiyalar nashr etilgan, 24 ta ixtiroga patentlar olingan. Shu kungacha markaz tomonidan 10000 dan ortiq operatsiyalar o’tkazillgan. Bugungi kunda ham butun Respublikamiz va qo’shni Respublikalar aholisiga professor M.M.Madazimov boshchiligida sifatli operativ yordam ko’rsatilib kelinmoqda.
Xozirgi kunda kafedraning asosiy bazasi ADTI kliniksining 1-jarrohlik bo’limida joylashgan, Andijon shahridagi MKM med xususiy klinikasida, Respublika shoshilinch tez-tibbiy yordam ilmiy markazi Andijon filialining tezkor jarrohlik bo’limlarida ham o’quv bazalariga ega. Kafedrada 4-5 kurs tibbiy pedagogika va davolash fakulteti talabalariga fakultet va gospital jarrohlik kasalliklari fanlari o’qitiladi

DEPARTMENT OF FACULTY AND HOSPITAL SURGERY №1 OF THE DENTAL FACULTY
The department was founded in 1969, at that time it was called the Department of Surgical Diseases of the Pediatric Faculty. The department started its work in the surgical department with 60 beds at the Yorboshin Hospital in Andijan district. S.U. Djumabaev was appointed as the head of the department, and for the next 30 years, he served as the head of the department.
The Department of Faculty and Hospital Surgery No.1 is engaged in several scientific directions, including: clinical lymphology, reconstructive-plastic surgery, abdominal surgery, thoracic, and vascular surgery.
Today, in Uzbekistan, there exists a unique school of clinical lymphology distinguished by the development of an independent scientific direction recognized among specialists and its integration into practical healthcare. In order to optimize the use of lymphatic therapy in global practice, in 1986, the department’s staff developed the first working classification of lymphatic therapy. As a result of research in the field of lymphology, 17 doctoral and 40 candidate dissertations have been defended, with ongoing work on 1 doctoral and 4 candidate dissertations. Over 1450 scientific papers have been published, along with 10 monographs, including the first manual on regional lymphatic therapy in English (1988) and the first manual on clinical lymphology (1999). Additionally, 14 patents have been obtained. Since 1989, personnel training in the field of clinical lymphology has been initiated, with over 1800 doctors and 250 nurses from the regions of the republic and CIS countries trained in lymphatic therapy methods. The II All-Union Congress of Lymphologists of the CIS took place in 2009 in Andijan, hosting an international scientific session dedicated to the 80th anniversary of the founder of clinical lymphology in Uzbekistan, S.U. Djumabaev.
In 2012, the scientific and practical activities and technologies developed in the field of clinical lymphology at the Republican Scientific Center for Clinical Lymphology of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan received high praise from the International Arch of Europe for Quality and Technology Foundation and were awarded the Gold Symbol “For Quality and Technology”. The center was nominated for this award.
Another key scientific direction of the department is reconstructive-plastic surgery, founded in 1990 by Professor, Doctor of Medical Sciences, Professor M.M. Madazimov.
Today, the Center for Reconstructive-Plastic Surgery is the only center of its kind in our country. As a result of research conducted in this center, 2 doctoral and 7 candidate dissertations have been defended, with ongoing work on 4 doctoral and 4 candidate dissertations. Faculty members have published over 100 scientific articles, 16 textbooks, more than 20 methodological guides, 7 monographs, and obtained patents for 24 inventions. To date, the center has performed over 10,000 surgeries. Under the leadership of Professor M.M. Madazimov, residents of our Republic and neighboring republics receive high-quality surgical care.
Currently, the main base of the department is located in the 1st Surgical Department of the AGMI clinic. Additionally, it has educational bases at the MKM Med private clinic in Andijan and in the emergency surgical departments of the Andijan branch of the Republican Scientific Center for Emergency Medical Care. The department teaches faculty and hospital surgical diseases to students in their 4th and 5th years of study at the Medical-Pedagogical and Medical Faculties.