“HAR BIR YOSHGA BITTA KEKSA YOʻLBOSHCHI” SHIORI OSTIDA TADBIR OʻTKAZILDI
Koʻngillarga xushnudlik, tabiatga goʻzallik ulashib bahor yaqinlashib kelmoqda. Navbahor tantanalari xonadonlarda allaqachon boshlanib ketgan. Ayniqsa, sumalak tayyorlash anʼanalari azaliy ahillik, birdamlik, oʻzbekona urf-odatlarimizni oʻzida mujassam etadi. Bu qadriyatlar albatta piru badavlat otaxon va onaxonlarimizsiz oʻtmaydi. Ularning duolari va pandlari bizni ezgulikka chorlab turadi.
Andijon davlat tibbiyot institutiga biriktirilgan “Yangi turmush” MFYda mahalla faollari bilan hamkorlikda “Har bir yoshga bitta keksa yoʻlboshchi” shiori ostida davra suhbati tashkil etildi. Unda institut Xotin-qizlar maslahat kengashi, Oʻzbekiston Yoshlar ittifoqi boshlangʻich tashkiloti yetakchisi va faollari, Davolash fakulteti xodimlari, talabalari, tyutorlar ishtirok etdi. Sumalak atrofida boʻlgan suhbat yanada qiziqarli oʻtdi. Keksalarimizning ota-onaga hurmat, farzand tarbiyasi, kiyinish, salomlashish odobi, boʻsh vaqtlarini samarali tashkil etish, mehmon kutish sanʼati kabi mavzulardagi hayotiy nasihatlari yoshlarga mahorat darsi boʻlib xizmat qildi.
Toʻkin dasturxon atrofida ezgu tilaklar bildirildi, esonlik, omonlik, hech koʻrmaylik yomonlik, deya duolar qilindi.

Spring is approaching, sharing joy and beauty with nature. Spring festivities have already started in the homes. In particular, the traditions of sumalak embody our ancient harmony, solidarity and Uzbek traditions. These values certainly cannot be held without the elderlies. Their prayers and exhortations call us to goodness.
A roundtable discussion under the slogan “One elderly leader for each youth” was organized in collaboration with mahalla activists in the MCG “Yangi Turmush” attached to Andijan State Medical Institute. It was attended by the Women’s Advisory Board of the Institute, leaders and activists of the primary organization of the Youth Union of Uzbekistan, staff of the faculty of Therapy, students and tutors of the institute. The conversation around Sumalak was even more interesting. The life advice of our elders on such topics as respect for parents, child rearing, dressing, greeting etiquette, effective organization of leisure time, the art of hospitality served as a life example for young people.
Good wishes were expressed around the table, prayers were said for well-being and never to see evil.