O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 25-apreldagi PQ-215-sonli “Birlamchi tibbiy sanitariya yordamini aholiga yaqinlashtirish va tibbiy xizmatlar samaradorligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorida olis va chekka hududlardagi oilaviy shifokor punktlari va oilaviy poliklinikalarda faoliyat yuritayotgan barcha shifokorlar oylik ish haqiga qo‘shimcha 2 million so‘m miqdorida har oylik ustama belgilanishi hamda ularga ipoteka asosida uy-joy sotib olishda uy-joy qiymatining 50 foizigacha qismi, biroq bazaviy hisoblash miqdorining 500 barobaridan oshmagan miqdorda mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan qoplab berilishi, shuningdek, olis va chekka hududlarda uzluksiz uch yil ishlagan shifokorlar klinik ordinaturaga test sinovlarisiz qabul qilinishi belgilab berilgan. Biroq mazkur qarorda klinik ordinaturada taxsil olayotgan xotin-qizlarning to‘lov kontrakti davlat byudjetidan qoplab berilishi haqida hech qanday ma’lumotlar kiritilmagan.
Qolaversa, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 7-martdagi PF-87-sonli “Oila va xotin-qizlarni tizimli qo‘llab-quvvatlashga doir ishlarni yanada jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonida 2022-2023-o‘quv yilidan magistratura mutaxassisliklarida taxsil olayotgan xotin-qizlarning kontrakt to‘lovi davlat byudjetidan qoplab berilishi alohida ta’kidlab o‘tilgan. Biroq mazkur Farmonda ham klinik ordinaturada taxsil olayotgan xotin-qizlarning to‘lov kontrakti davlat budjetidan qoplab berilishi haqida hech qanday ma’lumotlar kiritilmagan.

The official response of the Information Service Center of Andijan State Medical Institute to the appeal to Khurshid Daliev about reimbursement of the cost of the contract from the state budget for women studying in clinical residency.
12:52 27.06.2022
The Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 25, 2022 PP-215 “On additional measures to bring primary health care closer to the population and improve the efficiency of medical services” provides for a monthly allowance in the amount of 2 million soums to the monthly salary of all doctors working in family polyclinics and clinics in remote and hard-to-reach areas, as well as when buying a house on a mortgage, reimbursement from the local budget is provided in the amount of up to 50% of the cost of the house, but not more than 500 times the amount of the base calculation, in addition, doctors who have worked continuously for three years in remote and hard-to-reach areas, can be admitted to the clinical residency without testing.
However, the resolution does not provide information that the contract payment for women studying in clinical residency will be reimbursed from the state budget.
In the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 7, 2022 PF-87 “On measures to further accelerate work on systemic support for families and women” it is said that the tuition fee of women studying in the Master’s program, from the new academic year will be paid from the state budget. However, the decree also does not provide for the payment of the contract from the state budget to women studying in clinical residency.