“Qadring baland boʼlsin, ona tilim” respublika tanlovi eʼlon qilindi
Davlat tiliga eʼtiborlimisiz? Har bir ishda davlat tili talablariga rioya etasizmi? Ehtimol, siz oʼzbek tilini kompyuter tiliga aylantirish haqida oʼylayotgandirsiz? Unda ushbu tanlov aynan siz uchun!
Oʼzbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzini yanada oshirish, uni milliy qadriyat sifatida targʼib qilish hamda davlat tiliga oid muammolarni hal etishda ilmiy-amaliy yondashuvni rivojlantirish maqsadida, Oʼzbekiston Respublikasi mustaqilligining 30 yilligiga bagʼishlab, “Qadring baland boʼlsin, ona tilim” respublika tanlovi eʼlon qilinadi.
Tanlov tashkilotchilari – Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Maʼnaviyat va davlat tilini rivojlantirish masalalari departamenti, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi, Innovatsion rivojlanish vazirligi.
Tanlov uchta yoʼnalishda oʼtkaziladi.
Birinchi – “Davlat tili ustuvorligi taʼminlangan eng namunali hudud” yoʼnalishida mahalliy ijro etuvchi tuman va shahar hokimliklari ishtirok etadi.
Ikkinchi yoʼnalish gʼoliblari – “Davlat tilida ish yuritish yoʼlga qoʼyilgan eng yaxshi tizim” vazirlik, idora, xoʼjalik birlashmalari orasidan aniqlanadi.
Uchinchi – “Oʼzbek tilini rivojlantirishga qaratilgan eng yaxshi ilmiy-amaliy loyiha” yoʼnalishida ilmiy tashkilotlar, oliy va oʼrta-maxsus taʼlim muassasalari qatnashadi.
Tanlov joriy yilning 10 iyunidan 10 sentyabriga qadar boʼlgan muddat oraligʼida oʼtkaziladi va gʼoliblar 21 oktabr – Oʼzbek tili bayrami kuni arafasida eʼlon qilinadi.
Tanlov gʼoliblari qimmatbaho sovrinlar bilan taqdirlanadi.
Darvoqe, ularning davlat tilini rivojlantirish borasidagi tashabbuslari respublikamiz miqyosida ommalashtiriladi.
Tanlov haqidagi batafsil maʼlumot bilan www.til.gov.uz saytida tanishasiz.
Tilimizning taqdiriga befarq boʼlmang va “Qadring baland boʼlsin, ona tilim” respublika tanlovini ijtimoiy tarmoqlarda #qadribalandonatilim kalitsoʼzi bilan ommalashtiring.

Are you attentive to the state language? Do you follow the requirements of the state language in your work? Maybe you are thinking about turning the Uzbek language into a computer language? Then this competition is for you!
In order to further enhance the prestige of the Uzbek language as the state language, to promote it as a national value and to develop a scientific and practical approach to solving problems related to the state language, the republican contest titled “Kadring baland boʼlsin, ona tilim” is announced.
The organizers of the competition are the Department of Spirituality and State Language Development of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, the Republican Center for Spirituality and Enlightenment, the Ministry of Innovation Development.
The competition will be held in three directions.
Local executive district and city khokimiyats will take part in the first direction – “The most exemplary area with the priority of the state language”.
The winners of the second direction – “The best system of office work in the state language” will be determined among the ministries, departments and business associations.
The third direction – “The best scientific and practical project for the development of the Uzbek language” involves scientific organizations, higher and secondary special education institutions.
The competition will be held from June 10 to September 10 this year, and the winners will be announced on the eve of October 21 – the Day of the Uzbek language.
The winners will be awarded with valuable prizes.
By the way, their initiatives on the development of the state language will be popularized throughout the country.
Detailed information about the competition can be found at www.til.gov.uz.
Do not be indifferent to the fate of our language and popularize the republican contest “Let your honor be high, mother tongue” on social networks with the keyword #qadribalandonatilim.