QOZOG‘ISTONLIK MUTAXASSIS TOMONIDAN MA’RUZA VA AMALIY MASHG‘ULOTLAR O‘TKAZILDI
Bugun, 29-aprel kuni Andijon davlat tibbiyot institutida “Profilaktik tibbiyotda yuqori innovatsion texnologiyalarni qo‘llash” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman doirasida ma’ruza va mahorat darslari o‘tkazildi.
Unda  Qozog‘iston Respublikasi Ostona shahrida joylashgan Onkologiya va transplantologiya milliy ilmiy markazi onko-gematologik reanimatsiya bo‘limi mudiri Merenkov Yevgeniy Anatolyevich tomonidan “O‘pka sun’iy ventilyatsiya apparatini ishlatish asoslari” mavzusida  maʼruza va mahorat darslari o‘tkazildi.
Kun davomida qismlarga bo‘lingan holda tashkil etilgan mashg‘ulotda “O‘pka sun’iy ventilyatsiya asoslari. O‘pka sun’iy ventilyatsiyasida tartibga solinadigan parametrlarni muhokamasi”, “O‘pka sun’iy ventilyatsiya usullari va rejimlarining yangi tasnifi”, “PRVC-SIMV ikki tomonlama boshqaruv va teskari aloqa rejimi”, “O‘pka ventilyatsiyasi intellektual yechimi: AMV (Adaptive Minute Ventilation) +IntelliCycle” mavzularida ma’ruzalar o‘qib eshittirildi.
Shuningdek, amaliy jarayonlarda ushbu apparatlarning ishlashi, o‘ziga xos xususiyatlariga bag‘ishlangan amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.

Today, April 29, a lecture and master classes were held at Andijan State Medical Institute as part of the international scientific and practical conference on the topic “The use of high innovative technologies in preventive medicine”.
Merenkov Evgeniy Anatolyevich, head of the department of oncological and hematological resuscitation of the National Scientific Center for Oncology and Transplantology, located in Astana, Republic of Kazakhstan, gave a lecture and conducted master classes on the topic “Basics of the use of artificial lung ventilation”.
During the day, at the meeting organized in parts, lectures were heard on the following topics:
“Basics of artificial pulmonary ventilation. Discussion of adjustable parameters during artificial ventilation”, “New classification of methods and modes of artificial ventilation”, “Dual control and feedback mode PRVC-SIMV”, “Intelligent solution for artificial ventilation: AMV (adaptive minute ventilation) + IntelliCycle”.