“QURILISH OTRYADLARI” DA TALABALAR QO‘SHIMCHA DAROMAD TOPMOQDA
Joriy yilning aprel oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida Oliy taʼlim muassasalari talabalarining bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari, bandligini taʼminlash bo‘yicha vazifalar belgilangan edi. Ushbu vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida Andijon davlat tibbiyot institutida qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, institut rektorining 2023-yilning 7-iyul kungi № 440 Sh sonli “Qurilish otryadlarini tashkil etish hamda unda faoliyat olib borayotgan talabalarga yotoqxona, maxsus kiyim-kechaklar va issiq ovqat bilan ta’minlash, shuningdek, ish haqqi to‘lash to‘g‘risida”gi buyrug‘i ishlab chiqildi va “Qurilish otryadlari” tashkil etildi.
Mazkur “Qurilish otryadlari” da ishlash istagini bildirgan talabalar ro‘yxati shakllantirildi va talabalarga barcha shart-sharoitlar yaratib berildi. Talabalar bilan institut rahbariyati hamda Fuqaro va mehnat muhofazasi boʻlimi xodimlari uchrashib ishlash jarayonida texnika xavfsizligi qoidalariga  to‘liq amal qilish bo‘yicha tushuntirish ishlari olib bordi.

In April of this year, at the meeting of the video selector chaired by the President of the Republic of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev, tasks were identified to ensure meaningful spending of free time and employment of students of higher educational institutions. In order to ensure the fulfillment of these tasks, a number of activities are being carried out at Andijan State Medical Institute.
In particular, the order of the rector of the institute dated July 7, 2023 No. 440 “On the creation of construction teams and the provision of a hostel, special clothing and hot meals for students working in them, as well as on the payment of wages” was developed and “The Construction teams” were created.
A list of students who expressed a desire to work in these “Construction Teams” was compiled and all conditions were created for students. The management of the Institute and the staff of the Department of Civil Defense and Occupational Safety met with the students and carried out explanatory work on the full observance of equipment safety rules.