“QUYOSH PANELLARI ELEKTR ENERGIYASINI TEJASH BILAN BIRGA DAROMAD HAM KELTIRADI ” – MADAMINJON MADAZIMOV
17:33 17.06.2023
Davlatimiz rahbarining “2023-yilda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini va energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etishni jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qarori ijrosini taʼminlash maqsadida Andijon davlat tibbiyot institutida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Institutning elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyojini to‘liq qoplash maqsadida 500 kVtli quyosh panellari o‘quv-laboratoriya, ARM hamda talabalar turar joylarining tom qismlariga o‘rnatilgan. Shu bilan birga institut yaqinidagi soyga mini GES o‘rnatildi va undan kunlik 250-400 kVt elektr energiyasi olish imkoniyati mavjud.
Andijon davlat tibbiyot instituti rektori Madaminjon Madazimov shaxsiy namuna ko‘rsatgan holda o‘zi istiqomat qiladigan xonadoniga ham 5 kVtli quyosh panellarini o‘rnatdi.
Institut rektori bu quyosh panellari xonadonning elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyojini to‘liq qoplagan holda, undan ortgan qismini sotish orqali daromad ham keltirishi mumkinligini aytib o‘tdi.

“SOLAR PANELS SAVE ELECTRIC ENERGY AS WELL AS MAKE PROFIT” – MADAMINJON MADAZIMOV
In order to ensure the implementation of the decision of the head of our state “On measures to accelerate the introduction of renewable energy sources and energy-saving technologies in 2023”, large-scale work is being carried out at Andijan State Medical Institute.
In order to fully cover the institute’s need for electricity, solar panels with a capacity of 500 kW were installed on the roofs of the educational laboratory, IRC and student dormitories. At the same time, a mini-hydroelectric power station was installed on the stream near the institute, which makes it possible to receive 250-400 kW of electricity per day.
Madaminjon Madazimov, rector of Andijan State Medical Institute, set a personal example and installed 5 kW solar panels in his house.
The rector of the institute said that these solar panels can fully cover the needs of a household in electricity, and can generate income by selling surplus.