“TIBBIYOTDA TADBIRKORLIKNI RIVOJLANTIRISH” MAVZUSIDA TALABA-QIZLAR UCHUN MOTIVATSION TRENING O‘TKAZILDI
16:13 23.04.2024
Bugun, 23-aprel kuni Andijon davlat tibbiyot institutida Shveysariya davlatidagi ELZA instituti bosh direktori, “Light for sight” jamg‘armasi a’zosi,  Toshkentdagi MESCA (Markaziy Osiyodagi Tibbiy Mahorat va Ilm-fan fondi) Foundation-National Eye Institute (Milliy ko‘z instituti) direktori Nikki Hafezi tomonidan institutning Pediatriya va Xalqaro fakulteti talaba-qizlari uchun motivatsion trening o‘tkazildi.
Mashg‘ulotda Andijon davlat tibbiyot instituti Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi G.Xolmatova, Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i F.Rasulov professor-o‘qituvchilar va talabalar ishtirok etdi.
Nikki Hafezi 2015-yil aprel oyida “The Oftalmologist” xalqaro jurnali o‘quvchilari tomonidan e’tirof etilib “40 yoshgacha bo‘lgan 40 talik”, jahon oftalmologiyasining eng istiqbolli yangi shaxslari qatoridan o‘rin olgan. U Yevropa va Shimoliy Amerikadagi akademik muassasalar, kompaniyalar va notijorat tashkilotlari uchun tibbiyot sohasida strategik boshqaruv bo’yicha maslahatlar berib keladi.
Institutda “Tibbiyotda tadbirkorlikni rivojlantirish” mavzusida tashkil qilingan treningda ham Nikki Hafezi talabalarga o‘zining hayotiy tajribalari, faoliyatidagi qiyinchiliklar va ularning yechimi haqida batafsil ma’lumot berdi. Ayollarning kasbiy rivojlanishi hamda oilasiga o‘z vaqtida e’tibor bera olishi uchun muhim bo‘lgan jihatlar haqida so‘z yuritdi.
Shuningdek, Doun sindromi haqida tushunchalar berildi. Ushbu sindrom bilan tug‘ilgan “Quyoshli bolalar” da ko‘zning shox pardasi kasalliklarini barvaqt tashxislash va davolash muhimligi haqida aytib o‘tildi.  Ushbu sohada olimlar tomonidan amalga oshirilayotgan ixtirolar va yangiliklar haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga batafsil javob oldi.

MOTIVATION TRAINING “ENTREPRENEURSHIP IN MEDICINE” HAS BEEN HELD
Today, on April 23, Nikki Hafeezi, director of the MESCA Foundation-National Eye Institute in Tashkent, the general director of the ELZA Institute in Switzerland, a member of the “Light for sight” foundation conducted a motivational training for female students of the Institute’s Pediatric and International Faculty in Andijan State Medical Institute.
Head of International Relations Department F.Rasulov, G.Kholmatova, Rector’s Adviser on Women’s Issues, professors, teachers and students of Andijan State Medical Institute participated in the training.
In April 2015, Nikki Hafeezi was recognized by the readers of the international magazine “The Ophthalmologist” as one of the “40 under 40” among the most promising new personalities of world ophthalmology. She has provided strategic management consulting in the medical field to academic institutions, companies and non-profit organizations in Europe and North America. During the training “Development of entrepreneurship in medicine” organized in our Institute, Nikki Hafeezi gave detailed information to the students about her life experiences, difficulties in her work and their solutions. She spoke about the aspects that are important for women’s professional development and ability for paying attention to their families.
Down’s syndrome was also mentioned in her speech. It was underlined the importance of early diagnosis and treatment of corneal diseases in “Solar children” born with this syndrome. Detailed information was given about inventions and innovations implemented by scientists in this field. Students received detailed answers to all their questions.