“TIBBIYOTNING DOLZARB MUAMMOLARIGA INNOVATSION YONDASHUV – 2022” MAVZUSIDA RESPUBLIKA VA XALQARO YOSH OLIMLAR ILMIY-AMALIY KONFERENSIYASI BOʻLIB OʻTDI
19:55 12.05.2022
Andijon davlat tibbiyot institutida “Tibbiyotning dolzarb muammolariga innovatsion yondashuv – 2022” mavzusida Respublika va xalqaro yosh olimlar ilmiy-amaliy konferensiyasi onlayn va oflayn tarzda oʻtkazildi.  Unda respublikamizning barcha tibbiy oliy taʼlim  hamda tibbiyot muassasalarining talabalari va yosh olimlari ishtirok etdi.
Konferensiyani institutning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori K.Salohiddinov hamda Oʻquv ishlari boʻyicha prorektor B.Abdullajonov ochib berdi va bugungi kunda izlanuvchan yoshlarga keng imkoniyatlar yaratilib, turli loyihalar va eng yaxshi ishlanmalari uchun xatto pul mukofotlari bilan taqdirlanayotganini alohida eʼtirof etdi. Shuningdek, anjumanda Respublika ixtisoslashtirilgan pediatriya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi pulmonologiya boʻlimining yetakchi ilmiy xodimlari ham ishtirok etdi.
Yosh olimlar oʻzbek, rus va ingliz tillarida maʼruza qildilar.
Anjumanga ichki kasalliklar, jarrohlik, akusherlik-ginekologiya va pediatriya, mediko-biologik, stomatologiya, farmatsiya va farmakologiya fanlari yoʻnalishlari boʻyicha 60 ta maʼruza, 300 dan ziyod tezislar kelgan boʻlib, barcha tezislar toʻplam va elektron toʻplam shaklida chop etildi. 2 ta seksiyada olib borilgan bugungi anjumanda esa 56 ta maʼruzalar tinglandi.
Maʼruzalarning dolzarbligi, maqsad va vazifalari, qoʻllanilgan usullar, olingan natijalar, muxokama, xulosalarga asosan maxsus hayʼat tomonidan munosib baholandi.
Yakuniy natijalarga koʻra, I-darajali diplom bilan Andijon davlat tibbiyot instituti Davolash fakultetining 4-bosqich talabasi M.Akbarova «Surunkali yurak yetishmovchiligi bilan qandli diabet kuzatilgan bemorlarda biomarkerlarning klinik ahamiyati» maʼruzasi uchun, II-darajali diplom bilan Davolash fakultetini 4-bosqich talabasi G.Abduqodirova “Tuberkulyozni koronavirus infeksiyadan keyin kechadigan klinik formasi” maʼruzasi uchun, III-darajali diplom bilan Toshkent tibbiyot akademiyasi Xalqaro fakultetining 3-bosqich talabasi F.Ashurboyev “COVID-19 pandemiyasida bolalar va oʻsmirlarning kun tartibi hamda salomatlik holati” maʼruzasi uchun taqdirlandi.
Shuningdek konferensiya davomida “Eng yaxshi notiq”, Eng yaxshi innovatsion gʻoya”, “Eng yaxshi dolzarb mavzu”, “Eng yaxshi maʼruza”, Eng naʼmunali taqdimot”, “Eng yaxshi farmatsevtik loyiha”, “Eng yaxshi farmakologik loyiha” nominatsiyalari boʻyicha ham gʻoliblar aniqlandi.

A REPUBLICAN AND INTERNATIONAL SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE OF YOUNG SCIENTISTS WAS HELD ON THE TOPIC “AN INNOVATIVE APPROACH TO CURRENT PROBLEMS OF MEDICINE – 2022” – Andijan State Medical Institute
A REPUBLICAN AND INTERNATIONAL SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE OF YOUNG SCIENTISTS WAS HELD ON THE TOPIC “AN INNOVATIVE APPROACH TO CURRENT PROBLEMS OF MEDICINE – 2022”
19:55 12.05.2022
Andijan State Medical Institute hosted a scientific and practical conference of young scientists online and offline. It was attended by students and young scientists from all medical higher educational institutions, as well as leading researchers of the Department of Pulmonology of the Republican Specialized Scientific and Practical Center for Pediatrics.
The conference was opened by pro-rector for Research and Innovation K. Salokhiddinov and pro-rector on Academic Affairs B. Abdullajonov . In their speech, they talked about the conditions created for young researchers who receive cash prizes for their best projects and developments. The participants made presentations in Uzbek, Russian and English.
More than 300 abstracts were received at the conference, 60 reports were prepared in the areas of internal medicine, surgery, obstetrics-gynecology and pediatrics, dentistry, pharmacy, pharmacology and biomedical subjects. Abstracts were published in the form of an electronic collection and collection. The work was carried out in 2 sections, 56 reports were heard. The members of the commission evaluated the scientific works based on their relevance, goals and objectives, the methods used, the results obtained and on the basis of discussions.
As a result of the conference, the 4th year student of the Therapeutic faculty of ASMI M.Akbarova was awarded a diploma of the 1st degree for the report on the topic “The clinical significance of biomarkers in patients with chronic heart failure and diabetes mellitus”, the 4th year student of the Therapeutic faculty G.Abdukodirova was awarded a diploma of the 2nd degree on the topic “The course of the clinical form of tuberculosis after a coronavirus infection”, a 3rd year student of the International Faculty of TMA F. Ashurboev was awarded a diploma of the III degree for a report on the topic “The state of health and daily routine in children and adolescents during the COVID-19 pandemic” .
During the conference, the winners were determined in the nominations “The Best Speaker”, “The Best Innovative Idea”, “The Most Current Topic”, “The Best Report”, “The Most Exemplary Presentation”, “The Best Pharmaceutical Project”, “The Best Pharmacological project” .