YANGI 2000 O‘RINLI O‘QUV BINOSINING TANTANALI OCHILISH MAROSIMI O‘TKAZILDI
Bugun 24-iyul kuni Andijon davlat tibbiyot institutining yangi, zamonaviy ko‘rinish va texnologiyalarga ega 2000 o‘rinli o‘quv binosining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda viloyat hokimi Shuhratbek Abdurahmonov ishtirok etib,  bo‘lajak shifokorlarni mana shunday  jahon andozalariga to‘la mos keladigan binoda yetuk mutaxassislardan bilimlarni egallashlari yanada katta imkoniyatlar yaratishini aytib o‘tdi.
Mazkur bino O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 21-iyundagi “Yangi Andijon” shaharchasini barpo etish va Andijon viloyatida tadbirkorlikni yana-da qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risidagi” PQ-5154 sonli qaroriga asosan institut klinikasi hududidagi 2  gektar yer maydonida 2000 o‘ringa mo‘ljallangan holda qad rostladi.
Binoda umumiy 12 ta ma’ruza zali mavjud. Binoning 2-qavatida jahon standartlariga mos katta imkoniyatlarga ega simulyatsiya markazi joylashgan. 3-qavat stomatologiya yo‘nalishlari uchun mo‘ljallangan bo‘lib, eng zamonaviy stomatologik asbob-uskunalar va texnologiyalar bilan jihozlangan. Binodan asosan klinik kafedralar o‘rin olgan. Institut klinikasi va mazkur o‘quv bino o‘rtasida telemeditsina tizimi yo’lga qo’yilgan.
Binoning 5-qavatida 420 o‘rinli faollar zali o‘rin olgan. Garderob, 400 o‘rinli oshxona professor-o‘qituvchilar va talabalarga qulaylik yaratish maqsadida shay holatga keltirildi.

Skip to content SOLEMN CEREMONY OF THE NEW 2000-SEAT EDUCATIONAL BUILDING HAS BEEN HELD – Andijan State Medical Institute
SOLEMN CEREMONY OF THE NEW 2000-SEAT EDUCATIONAL BUILDING HAS BEEN HELD
15:51 24.07.2024
Today, on July 24, the grand opening ceremony of the 2,000-seat educational building of Andijan State Medical Institute with a new, modern appearance and technologies has been held.
The governor of the region, Shuhratbek Abdurahmanov, took part there and said that it will create greater opportunities for future doctors to acquire knowledge from experienced specialists in a building that fully meets world standards.
This building is located on the territory of the clinic of the Institute according to the decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 21, 2021 No. PQ-5154. It was built on an area of 2 hectares with 2000 seats.
The building consists of 7 floors, each floor has 28 rooms. All classrooms have interactive whiteboards and modern educational equipment.
The building has a total of 12 lecture halls. There is a simulation center with great capabilities in line with world standards on the 2nd floor of the building. The 3rd floor is designed for dentistry and is equipped with the most modern dental equipment and technologies. Clinical departments are mainly located in the building. A telemedicine system has been established between the clinic of the Institute and this educational building.
The operations will be performed in the surgical departments of the clinic are broadcasted directly to the classrooms. During this process students will have the opportunity to ask the teacher their questions and get the answers right away.
The conference hall with 420 seats is located on the 5th floor of the building. A cloakroom and a 400-seat kitchen were prepared for the convenience of teachers and students.